Strona główna Aktualności Co warto wiedzieć o Manchesterze City?

Co warto wiedzieć o Manchesterze City?

PODZIEL SIĘ

Przez długie lata w Manchesterze królowały Czerwone Diabły. Od grubo ponad dekady miasto to ma jednak kolor niebieski, a to wszystko z powodu sukcesów, które święci Manchester City. Obecnie jest to bez wątpienia jeden z najlepszych klubów piłkarskich na świecie. W ostatnim sezonie w końcu doczekał się on upragnionego pucharu Ligi Mistrzów. Co obowiązkowo trzeba wiedzieć o tym klubie? Sprawdź!

Historia Manchesteru City

Za datę założenia Manchesteru City uznaje się rok 1880. To właśnie wtedy Anna Connell powołała do życia klub Saint’s Marks (West Gorton). Po 7 latach zmienił on nazwę na Ardwick A.F.C., a potem na funkcjonujący do dzisiaj Manchester City F.C. W 1899 roku drużyna wygrała rozgrywki drugiej ligi i po raz pierwszy awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 1904 roku The Citizens zdobyli Anglii, jednak na mistrzostwo kraju musieli poczekać do 1937 roku.

Na drugie w historii mistrzostwo Anglii Obywatele musieli czekać aż do 1968 roku. Większe sukcesy święcili jednak w Pucharze Anglii, zostając jego zwycięzcą w 1934, 1956 oraz 1969. Rok później, bo w 1970 roku zgarnęli swoje pierwsze międzynarodowe trofeum – Puchar Zdobywców Pucharów. Co ciekawe, w finale pokonali wtedy… Górnika Zabrze. Warto również wiedzieć, że w latach 1978-1981 w klubie grała legenda polskiej piłki, Kazimierz Deyna.

Zupełnie nowa era w historii Manchesteru City rozpoczęła się w 2008 roku. To właśnie wtedy klub został kupiony przez szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nowi właściciele zaczęli inwestować bardzo duże kwoty we wzmocnienia, co zaowocowało najlepszym okresem w historii klubu. Od tej pory klub zdobył 7 tytułów mistrza Anglii, trzy Puchary i Superpuchary Anglii oraz upragniony puchar Ligi Mistrzów.

Stadion Manchesteru City

Do 1920 roku drużyna rozgrywała mecze na stadionie Hyde Road, jednak spalił się on w wyniku pożaru. Od tego czasu klub przeniósł się na nowo wybudowany Maine Road. Stadion ten służył Obywatelom przez ponad 80 lat. W sezonie 2003/2004 przenieśli się na City of Manchester Stadium, który obecnie nosi nazwę Etihad Stadium (od emirackich linii lotniczych Etihad Airways). Obiekt posiada pojemność ponad 55 tys. miejsc.

Kibice Manchesteru City

Manchester City może pochwalić się ogromną bazą kibiców w Anglii oraz na świecie. Na każdym meczu frekwencja na stadionie oscyluje w granicach kompletu. Trzy oficjalne fankluby The Citizens to: Official Supporters Club, Centenary Supporters Association oraz International Supporters Club. Warto również dodać, że hymnem kibiców jest „Blue Moon”. Jest to utwór o dosyć melancholijnym nastroju, jednak za każdym razem jest on wykonywany niezwykle żywo na stadionie.

Największym rywalem kibiców Obywateli są oczywiście fani drugiego miejscowego klubu, Manchesteru United. Co jednak ważne – różnice pomiędzy obiema grupami nie mają podłoża religijnego, co jest często zasadą w Anglii. Wielki okres w historii Manchesteru City trwa dalej, a liczne zakłady bukmacherskie pozwalają fanom obstawiać wyniki meczów. Czy dominacja The Citizens będzie trwała wiecznie? To już pokaże historia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here